Odszkodowanie po śmierci ojca

odszkodowanie po śmierci ojcaDziś w Internecie możemy znaleźć wiele wątków osób mało poinformowanych w polskim prawie, pytających się na forach prawniczych nawet o najbardziej błahe sprawy. Najczęstszymi problemami w których nasi obywatele nie poruszają się zbyt płynnie są odszkodowania. Odszkodowania to bardzo trudna tematyka prawna, ponieważ praktycznie każdy z ubezpieczycieli może ustalić sobie inne warunki umowy i wedle ich wykonywać ewentualne świadczenia. Najwięcej problemów wynika z roszczeń z tytułu szkód osobowych.

Przykładowo odszkodowanie po śmierci ojca może być przyznane w trzech różnych przypadkach.

Pierwszym przypadkiem jest zwrot kosztów poniesionych za pogrzeb osoby ubezpieczonej, czyli raczej nic tłumaczyć tu nie trzeba.

Po drugie, jeżeli mężczyzna musiał płacić alimenty na dzieci, powinna zostać przyznana renta, która będzie swego rodzaju dalszym ciągiem alimentów.

Trzeci przypadek to odpowiednio udowodnione pogorszenie statusu majątkowego dzieci i żony. W tym przypadku może zostać przyznana renta lub jednorazowe świadczenie odszkodowawcze, które powinno jak najlepiej pokryć daną część obniżenia majątku.

Przebieg sprawy o odszkodowanie i inne świadczenia po śmierci członka rodziny (ojca, matki, dziecka) znacząco różni się między innymi od sporu o odszkodowanie za uszczerbek zdrowotny, błąd lekarski, czy o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny. W przypadku śmierci osoby utrzymującej rodzinę, czyli ojca lub matki, z reguły przyznawana jest także renta odszkodowawcza, która ma zrekompensować utratę źródła utrzymania rodziny, a z kolei cierpienia psychiczne wywołane stratą osoby bliskiej złagodzić ma zadośćuczynienie.

Podobne artykuły:

Odszkodowanie za błąd lekarski
Odszkodowanie za śmierć, uszczerbek na zdrowiu
Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby

Reklamy
Published in: on Kwiecień 21, 2010 at 20:32  Dodaj komentarz  
Tags:

The URI to TrackBack this entry is: https://artykulyprawneodszkodowania.wordpress.com/2010/04/21/odszkodowanie-po-smierci-ojca/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: