Odszkodowanie a zadośćuczynienie

Jakie są zasadnicze różnice pomiędzy odszkodowaniem a zadośćuczynieniem? Kiedy ubiegamy się o odszkodowanie, a kiedy o zadośćuczynienie? Właśnie tym zagadnieniom poświęciłem ten artykuł.
Dwa pojęcia: odszkodowanie i zadośćuczynienie, to pojęcia oznaczające dwie różne sprawy. Przede wszystkim, odszkodowanie jest pieniężną równowartością szkody wyrządzonej przez nieszczęśliwy wypadek. Szkoda ta jest szkodą majątkową, w którą wlicza się między innymi stratę czyli czynnik zmniejszający majątek osoby poszkodowanej, oraz utracony ewentualny zysk, spowodowany daną sytuacją czyli to, co osoba poszkodowana mogłaby zyskać gdyby niefortunny wypadek się nie zdarzył. Do tego możemy także dodać podział szkód wynikających z sytuacji. Pierwszym z dwóch rodzajowi szkód jest szkoda na mieniu, czyli na wszystkim tym co należy do osoby poszkodowanej ale nie jest bezpośrednio związane z jej osobą. Drugi rodzaj szkód to szkody wyrządzone na osobie czyli spowodowanie uszkodzenia ciała lub rozstrojenia zdrowia, oba te aspekty są zaliczane do majątku poszkodowanego.
Jeżeli natomiast chodzi o zadośćuczynienie, jest to rekompensata pieniężna za wyrządzone krzywdy na osobie poszkodowanej w niefortunnym wypadku. Jest to szkoda przede wszystkim niemajątkowa. Świadczenie to może być wykonane wtedy, i tylko wtedy gdy szkody są związane ze zdrowiem lub ciałem poszkodowanego (patrz punkt drugi rodzajów szkód).

Podobne artykuły:

Odszkodowanie pośmiertne a judykatura

Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej

Jak ustalana jest wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu

Reklamy
Published in: on Marzec 13, 2010 at 22:29  3 Komentarze  
Tags: ,

The URI to TrackBack this entry is: https://artykulyprawneodszkodowania.wordpress.com/2010/03/13/odszkodowanie-a-zadoscuczynienie/trackback/

RSS feed for comments on this post.

3 KomentarzeDodaj komentarz

 1. Dziś przeczytałam o tym, że można ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby w wypadku nawet jeśli miał on miejsce do 20 lat wstecz.
  http://www.parkiet.com/artykul/7,1045865.html

  Czy to samo dotyczy np. odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?

  • Regulacje dotyczące przedawnienia roszczeń mają dość skomplikowany charakter, nie ma określonego uniwersalnego terminu przedawnienia roszczenia o odszkodowanie/zadośćuczynienie.

   Przykładowo: Zgodnie z art. 442. § 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże w każdym wypadku roszczenie przedawnia się z upływem lat dziesięciu od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę.

   Istnieje także wiele innych regulacji określających terminy przedawnienia w poszczególnych przypadkach, tak więc najlepiej zasięgnąć porady u radcy prawnego.

   Jest możliwość, że dłużnik (niekoniecznie musi być to ubezpieczyciel, możemy dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia od osoby prywatnej) zapomni o terminie przedawnienia (lub nie będzie świadomy że sprawa jest przedawniona) i nie podniesie zarzutu przedawnienia roszczenia. Wtedy roszczenie o odszkodowanie wciąż istnieje i można z powodzeniem dochodzić go od dłużnika. W tym wypadku jeśli dłużnik spełni świadczenie, nie może żądać jego zwrotu.

 2. Dziękuję za wyjaśnienia :)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: